BYŁO INTERTOTO

Nie wiadomo kiedy wrócimy do ligowych rozgrywek. Warto zatem sięgnąć do historii.

Tylko najstarsi Kibice pamiętają, że nasz Klub miał również epizod w lidze europejskiej. Wszystko zaczęło się w 1971, kiedy rozpoczął się sezon, w którym znaleźliśmy się blisko awansu do I ligi /ówcześnie najwyższy szczebel rozgrywek/. Trenerem zespołu był Marian Anioł. Runda jesienna przyniosła wiele zwycięstw, zarówno w meczach domowych jak i wyjazdowych. Zakończyliśmy ją na fotelu lidera, mając jeden punkt przewagi nad, będącym na drugim miejscu, ROW Rybnikiem. Zimowa przerwa nie wyszła na zdrowie naszym zawodnikom. Początek wiosny przyniósł wiele porażek i dopiero domowa wygrana z Lechem Poznań /23 kolejka/, dała nadzieję na awans. Mecz był cieszył się ogromnym powodzeniem wśród kibiców – na stadionie na Nowym Mieście, obejrzało go ok. 20 tysięcy osób. W dzisiejszych warunkach, taka frekwencja wydaje się wręcz nierealna. Niestety późniejsza porażka z liderem /ROW Rybnik/, pozbawiła nas marzeń o awansie. Zakończyliśmy sezon na trzecim miejscu z 37 punktami. Drugie miejsce zajął Lech Poznań z 38 punktami, a liderem został ROW Rybnik z 40 punktami.

Dobre występy naszej drużyny nie poszły jednak na marne. Zostały nagrodzone możliwością udziału, jako drugoligowiec, w Pucharze Intertoto /nie będącego wówczas pod egidą UEFA/. Z polskich zespołów, zakwalifikowała się Wisła Kraków, Stal Mielec i Odra Opole – sami pierwszoligowcy. Znaleźliśmy się w grupie drugiej z takimi zespołami jak Austria Salzburg  – 4. miejsce w Nationallidze , IFK Norrkóping /Szwecja/ – 3 miejsce Ligii Szweckiej, FC Winterthur /Szwajcaria/ – 6 miejsce Ligii Szwajcarskiej. Wszystkie te kluby grały na ówczesnych najwyższych szczeblach rozgrywkowych. Obecnie tylko zespół ze Szwecji gra w najwyższej lidze – Allsvenskan, co ciekawe, podobnie jak nasz Klub, ma biało-niebieskie barwy. FC Winterthur jest na drugim szczeblu krajowym – Swiss Challenge League . Najmniej szczęścia ma klub z Salzburga, bowiem obecnie gra na poziomie regionalnym /4 poziom, Salzburger Liga/. FC Winterthur  i  IFK Norrkóping  mieli nawet swoje epizody w Lidze Mistrzów.

Pierwszy mecz rozegraliśmy 24.06.1972 z Salzburgiem, ulegając Austriakom jedynie 1:0. Późniejsze mecze nie dały nam zwycięstwa, jednak straty bramek były relatywnie niewielkie. Zagraliśmy następujące mecze:

01.07.1972 – IFK Norrkóping – Górnik Wałbrzych /1:1/

08.07.1972 – Górnik Wałbrzych – FC Winterthur /0:0/

15.07.1972 – Górnik Wałbrzych – IFK Norrkóping /0:2/

22.07.1972 – FC Winterthur – Górnik Wałbrzych /3:2/

29.07.1972 – Austria Salzburg – Górnik Wałbrzych /2:0/

Tabela niestety, nie była dla nas łaskawa – zajęliśmy ostatnie miejsce z 2 punktami. Warto jednak zaznaczyć, że graliśmy tam jako klub drugoligowy. Udział w pucharze był sporą nobilitacją i pozwolił się nam zapisać na kartach europejskiego futbolu.